Başka geliri yoksa, zekat vermesi gerekir mi?

Soru Detayı

- İşi duran birinin zekata tabi mal varlığı var, başka geliri yok, öğrencisi de var bu şartlar altında zekat vermesi gerekiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin zekât vermesi gereken malı varsa, bu malın zekâtını vermek için bir kısmını satar ve zekâtı öder. Sattıktan ve ödedikten sonra malı, zekât ödenecek miktardan aşağıya inerse, daha sonraki yılda da durum böyle olursa zekât ödemez.

Bu nedenle başka geliri yok diye zekât verilmesi gereken malın zekâtı yok olmaz, yine zekâtını vermesi gerekir.