Zekatla normal bağış aynı hesapta toplansa verilen zekat geçerli olur mu?

Zekatla normal bağış aynı hesapta toplansa verilen zekat geçerli olur mu?
Tarih: 22.05.2020 - 16:42 | Güncelleme:

Soru Detayı

Bazı kurumlar tek bir hesap numarası verip fitre zekat ve genel bağış adı altında yardım topluyorlar. Zekatla normal bağış aynı hesapta toplansa verilen zekat geçerli olur mu? Onlar bu zekatla normal bağışı nasıl ayırıyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekatta niyet önemlidir. Şayet zekat veren kimse, zekatı verirken bunun -sözlü veya kalben- zekat olduğunu bildirirse de zekât yerini bulmuş demektir.

İkinci önemli husus, zekatın verileceği yerlerdir. Zekatın verilmesi caiz olan yerlere zekat niyetiyle verilen malın zekat olarak yerini bulduğu söylenebilir. 

Şayet zekatı -belli yerlere dağıtmak için- alan kimse onu şeriatın uygun gördüğü yerine ulaştırmazsa kendisi sorumludur. Asıl mal sahibi zekâtını vermiş sayılır. 

Buna göre, normal bağışlar ile zekatı aynı hesapta toplamak bazı sakıncaları olmakla beraber, bunu şöyle detaylandırmak mümkündür:

Eğer zekatın dağıtımı için vekil olarak tayin edilen kimse, bağış/sadaka ve zekatı, zekatın sarf edilmesi gereken yerlere verirse bunda bir sakınca yoktur.

Şayet aynı hesapta topladığı sadaka ve zekatı, zekata müstahak olmayan yerlere verirse, bu kişi sorumlu olur. Mal sahibi güvendiği yere verdiği, zekat veya fitre diye açıklama yaptığı için zekatı yerine gelmiş olur. Fakat vekil su-i istimal ettiği için mesuldür.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun