Zekatla normal bağış aynı hesapta toplansa, verilen zekat geçerli olur mu?

Soru Detayı

- Bazı kurumlar tek bir hesap numarası verip fitre zekat ve genel bağış adı altında yardım topluyorlar. Zekatla normal bağış aynı hesapta toplansa verilen zekat geçerli olur mu?
- Onlar bu zekatla normal bağışı nasıl ayırıyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekâtta niyet önemlidir. Şayet zekât veren kimse, zekâtı verirken bunun -sözlü veya kalben- zekât olduğunu bildirirse de zekât yerini bulmuş demektir.

İkinci önemli husus, zekâtın verileceği yerlerdir. Zekâtın verilmesi caiz olan yerlere zekât niyetiyle verilen malın zekât olarak yerini bulduğu söylenebilir.

Şayet zekâtı -belli yerlere dağıtmak için- alan kimse onu şeriatın uygun gördüğü yerine ulaştırmazsa kendisi sorumludur. Asıl mal sahibi zekâtını vermiş sayılır.

Buna göre, normal bağışlar ile zekâtı aynı hesapta toplamak bazı sakıncaları olmakla beraber, bunu şöyle detaylandırmak mümkündür:

Eğer zekâtın dağıtımı için vekil olarak tayin edilen kimse, bağış / sadaka ve zekâtı, zekâtın sarf edilmesi gereken yerlere verirse, bunda bir sakınca yoktur.

Şayet aynı hesapta topladığı sadaka ve zekâtı, zekâta müstahak olmayan yerlere verirse, bu kişi sorumlu olur. Mal sahibi güvendiği yere verdiği, zekât veya fitre diye açıklama yaptığı için zekâtı yerine gelmiş olur. Fakat vekil suistimal ettiği için mesuldür.