Zekâtımı, çalıştırdığım işçilerin maaşına ekleyerek verebilir miyim?

Soru Detayı
Ben özel bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Ancak firmamızda maaşlar çok düşük. Biz bu konu ile ilgili sizden bir bilgi almıştık. Sormak istediğim konu şu: Firma sahiplerinin üzerine düşen zekâtı biz maaş olarak personele dağıtabilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maaş işin karşılığı olarak verilir; zekât ise iş karşılığı olarak verilmez. Ancak işçilerden zekâta müstehak olanlar varsa, onlara maaşlarından ayrı olarak zekât verilebilir.