Yetim sponsorluğu yapsam zekat niyeti ile zekat yerine geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi zekât, fitre ve fidyesini, aralarında bakma yükümlülüğü bulunduğundan dolayı kendi usul ve füruuna veremez.

Usul, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri..; füru ise çocukları ve torunları demektir.

Dolayısıyla fakir olması şartı ile kardeşe zekât verilebilir. Fakirlik ölçüsü ise, temel ihtiyaçları ve borçları için para ayırdıktan sonra geriye 80.18 gram altını veya bu değerde malı / parası kalmayan kimsedir. Bu değerden fazla malı olan kişi fakir hükmünde değildir.

Buna göre, fakir olma şartını taşıyan yetimler için zekât niyetiyle yapılan yardımlar, zekât yerine geçer.