Geline ve damada zekat, fitre ve fidye verilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yoksul olan damada zekât, fitre ve fidye verilebilir. Çünkü bunlarla zekatı veren kişi arasında usul ve füru ilişkisi olmadığı gibi, zekat, fitre ve fidye veren şahıs bunlara bakmakla yükümlü de değildir.

Yoksul olan geline ise, koca eşine bakmakla yükümlü olduğundan, kişinin gelinine zekat, fitre ve fidye vermesi dolaylı olarak kendi oğluna zekat, fitre ve fidye vermesi gibi olacağından, geline zekat, fitre ve fidye vermek geçerli olmakla birlikte uygun değildir. (bk. İbn Abidîn, Reddü’l-muhtar, 3/172, 293)

Zekât, fitre ve fidye kime verilmez?

Hanefilere göre zekât ve fitre şunlara verilmez:

- Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara.

- Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara.

- Eşine.

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar yoksul iseler kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir. (bk. Zeylai, Tebyin, 1/301)