Zekat, fidye ve fitre (fıtır sadakası) verirken belirtmek şart mı?

Soru Detayı
Zekat-fidye ve fitre verilirken, alan fakire hangi amaçla verildiğini söylemek zorunlu mudur? Aldım kabul ettim gibi sözler söyleme mecburiyeti var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekat, fidye veya fitre (fıtır sadakası) verirken belirtmek şart değildir. Ayrıca "aldım / kabul ettim" gibi sözleride söylemek şart değildir. Veren kişi zekat, fidye veya fitre niyetini taşıması yeterlidir.