Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) biriken paranın zekatı var mı?

Tarih: 16.05.2019 - 12:48 | Güncelleme:

Soru Detayı

1- Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) biriken paranın zekatı var mı? Ana para ve kârın tamamından mı yoksa sadece kârından mı zekat verilir?
2- Devlet katkısına da zekat gerekir mi?
3- Bireysel Emeklilik faizci kurumda ise zekatı nasıl hesaplanır, faiz kısmının da zekatı olur mu, faiz kısmı ne yapılmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Hesabınıza geçen (size ait olarak kaydedilen) paranın kırkta birini zekat olarak vermeniz gerekir. Çünkü bu para sizin için ticari sermaye gibidir.

2. Devlet katkısı için, belli süresi geçip de istendiği zaman parayı çekmek mümkün hale geldiğinde, ondan da zekat verilir.

3. Faizin zekatının değil, tamamının yoksula veya hayır kurumuna verilmesi gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

Hkn-ANKARA

Ben bir katılım bankasında çalışıyorum. Bankanın ortağı olan bir bireysel emeklilik şirketi de var. Bankamızın danışma kurulu, bireysel emeklilik sistemindeki paranın da her yıl zekat hesaplamasına dahil edilmesi gerektiğini bildirdi. Şöyle ki zekat hesaplaması yapılırken BES sisteminde biriken fondan bugün çıkıldığı zaman katılımcının eline ne kadar para geçecekse o rakam üzerinden zekat hesaplanması gerektiği söylendi. Katılımcı sistemden çıkınca eline ne kadar para geçeceğini farklı yollarla öğrenebilir. Emeklilik şirketini telefonla arayıp sorabilir, şirketten telefonla veya farklı yollarla “ayrılma talep formu” isteyebilir (form imzalanmazsa sistemden çıkılmamış olur), şirketin mobil veya internet şubesinde ayrılma halinde alınacak tutar diye bir Bilgi varsa ordan rakam alabilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun