Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) biriken paranın zekatı var mı?

Soru Detayı

1- Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) biriken paranın zekatı var mı? Ana para ve kârın tamamından mı yoksa sadece kârından mı zekat verilir?
2- Devlet katkısına da zekat gerekir mi?
3- Bireysel Emeklilik faizci kurumda ise zekatı nasıl hesaplanır, faiz kısmının da zekatı olur mu, faiz kısmı ne yapılmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Hesabınıza geçen (size ait olarak kaydedilen) paranın kırkta birini zekat olarak vermeniz gerekir. Çünkü bu para sizin için ticari sermaye gibidir.

2. Devlet katkısı için, belli süresi geçip de istendiği zaman parayı çekmek mümkün hale geldiğinde, ondan da zekat verilir.

3. Faizin zekatının değil, tamamının yoksula veya hayır kurumuna verilmesi gerekir.