Askerlik muayenesi için avret yerini görülmesi caiz midir?

Tarih: 14.02.2018 - 17:19 | Güncelleme:

Soru Detayı

1) Asker adayı olarak, askeri nedenlerden dolayı doktor (sağlık) kontrolünden geçmek zorunda kalan ve -affınıza sığınarak söylüyorum- tüm vücudunu -başka alternatif bulunmadığından- doktorların ve diğer asker adaylarının yanında teşhis konulması için açmak zorunda kalan kişi, "Allah avret yerini açana da, başkasının avret yerine bakana da lanet etmiştir" hadisinin beyanıyla lanetlenir mi?
- Bu bir zaruret kapsamına girer mi?
2) Alışveriş merkezinde bir kampanya var diyelim. Şu kadar fiyatın üstünde alışveriş yapana, harcadığı paranın %5'i kredi kartına iade edilmiş olsun. Bir süre sonra birikmiş parayla alışveriş yapabiliyor ya da o parayı nakit olarak çekebiliyorsunuz. Bu türlü kampanyalardan yararlanmak caiz mi?
- Faize girer mi? (Faiz oluyorsa, neden?)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Tedavi edici ve önleyici tıp gereği, doktorlar tarafından görülmesi gereken yerlerin açılması zarurete girer ve lanete konu olmaz.

Fakat başkasının yanında avret yerinin açılması haramdır, buna müsade etmemeniz gerekir. (Muğni'l-muhtaç, 4/215)

2) Faiz olmuyor, ticari firma, AVM müşterisine hediye ediyor, bağışta bulunuyor. Bunu almak ve harcamak caizdir.

Hediye ve hibeye koşulan şartlar geçersiz ve hibe yerindedir. Yani bu durumda “Eğer benden bu kadar alışveriş yaparsan kredi kartına bu kadar hediye bırakırım” demesi hibeyi geçersiz kılmaz, alacağınız para da helaldir. (Nihayetü’l-muhtac, 5/410)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun