Bir erkeğin kadın doğum doktoru olması uygun mu?

Soru Detayı
- Tıp fakültesi okuyan bir erkeğin, kadın doğum doktorluğunu seçmesi uygun mudur? - Bir bayanın erkek olan kadın doğum doktoruna muayene olması veya doğum yaptırtması uygun mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir erkeğin kadın doğum doktorluğunu seçmesi caizdir. Çünkü zaruri durumlarda erkeğin kadını tedavi etmesi caiz görülmüştür.

Çocuğun olmaması gibi bir tedavi maksadıyla, kadın doktordan çare bulamayan hanımın, erkek doktora gitmesi bir zaruret olarak değerlendirilebilir ve muayene olmanın mahzurunun olmaması lazımdır.

Zaruret olmadan avret yerini açmak haramdır. Ama doğum, ameliyat ve sünnet gibi bir zaruret varsa durum değişir. O zaman ihtiyaç nispetine göre avret yerini açabilir. Şayet avretten bir karış kadar açılması kifayet ediyorsa, fazlasının açılması haramdır. Yani belli bir noktanın açılması yeterli ise kalan kısmını açmak ve bakmak haramdır. Bu konuda varsa hanım doktor tercih edilmesi uygundur. Böyle bir imkân yoksa, erkek doğum uzmanına doğum yaptırmakta caizdir.

Hasta bir kadın, muayene, tedavi ve ameliyat gibi şeylere muhtaç olabilir. Ancak kadın, hasta olduğunda ehliyetli bir kadın doktor varsa ona gidip muayene olabilir. Yoksa erkek bir doktora gider tedavisini ona yaptırır. Aksi takdirde erkeğe gitmesi günâh ve vebaldir.

Kezalik bir erkek hasta olursa, ehliyetli erkek bir doktor varsa ona gitmeye mecburdur. Yoksa bir kadın doktora gidebilir. (Bedâ'i al-Senâî, VI/2962)

(bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/171)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun
UYGULAMALAR