Verginin adil olmadığını düşünerek, vergi ödemezsek günahkâr olur muyuz?

Soru Detayı

- Babama "fiş-fatura tam kesin" dediğimde cevaben, devletin aldığı verginin ne kadar İslami olup olmadığını söylüyor. Devlet %18 KDV alıyor, üstüne bir de kazanç vergisi alıyor diyor. Bu vergi İslami mi?

- Hatta geçenlerde amcam da yukarıdaki soruda olduğu gibi, "Faturaları tam kesersem üç günde dükkanı kapatırım." dedi. Lütfen soruma açık bir cevap verin, hatta size zahmet olmazsa rica ediyorum çevredeki esnaflara bu konuyu bir sorun, "Boğazımızdan haram mı geçiyor, bütün kamunun hakkına mı giriyoruz." diye canım çok sıkılıyor.

- Ayrıca babamgil belki %70'e yakın fatura kesiyor, bu oran yeterli midir?

- Ayrıca hocam ben öğrenciyim arada para tahsilatını ben yapıyorum, fişi kesilmeyen satışların tahsilatını yapsam ya da babama işinde yardım etsem, ben de sorumlu olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin rejimi ne olursa olsun (İslami olsun olmasın) ülkede yaşayan insanların, ortak giderlere katılmaları zorunludur; bir kısmı öder, bir kısmı ödemezse, ödemeyenler kul hakkı yemiş olurlar.

Alınan verginin adil olup olmadığına kişiler kendileri karar veremezler. Tarafsız heyetlere, kurum ve kuruluşlara sormaları gerekir.

İstenen vergi ödendiğinde mükellef, meşru olan işine devam edemeyecekse (iflas edecekse) devam edecek kadarını ödemez.