Kadınlarla röportaj yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben YouTube da içerik üretiyorum. Bunlar caiz mi diye sormak istiyorum:
1. Röportaj yaparken bayanlara mikrofon uzatmak onlara soru sormak? Açık saçlı kadın olması veya genç kapalı bir kız olması veya kapalı 40 yaş üstü olması yani tam olarak ne olur da bayanla röportaj yapmak caiz olabilir?
2. Sosyal deney için mesela karnım aç, yemek param yok bana yemek alır mısınız demek veyahut cüzdan buldum sizin mi demek caiz mi? Aslında cüzdan bizim cüzdanımız, karnımız da aç değil.
3. Kamerada asıl çekilen mekan, fakat tesettürlü olmayan kadınlar gözüküyor arkada mekanda oldukları için, bu haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Röportaj yaparken bayanlara mikrofon uzatmak onlara soru sormak? Açık saçlı kadın olması veya genç kapalı bir kız olması veya kapalı 40 yaş üstü olması yani tam olarak ne olur da bayanla röportaj yapmak caiz olabilir.

Cevap 1:

Aksine bir zaruret bulunmadıkça, genç olsun yaşlı olsun tesettüre riayet etmeyen bir kız veya kadınla, ona yakından ve uzun süre bakmayı gerektiren bir ilişki kurulmamalıdır. Mecburiyet olursa da gözü ve kalbi sakınmaya çalışmak gerekir.

Soru 2:
Sosyal deney için mesela karnım aç, yemek param yok bana yemek alır mısınız demek veyahut cüzdan buldum sizin mi demek caiz mi? Aslında cüzdan bizim cüzdanımız, karnımız da aç değil.

Cevap 2:

Sonuçları hayırda kullanılacak bir deney için olursa caizdir.

Soru 3:
Kamerada asıl çekilen mekan, fakat tesettürlü olmayan kadınlar gözüküyor arkada mekanda oldukları için, bu haram mıdır?

Cevap 3:

Haram değildir; çünkü çekenin hedefi ve maksadı arka planda görülen kadınlar değildir.