Başı açık kadınlarla mecbur olmadan konuşmak caiz mi?

Soru Detayı

- Dini bir youtube kanalı açacağım. İnsanlara dini soru soracağım onlarla röportaj yapacağım.
- Mesela kelimei şehadetin anlamını biliyor musunuz?
- İslam şartı kaçtır?
- Sabah namazı kaç rekattır gibisinden sorular soracağım.
- Doğal olarak kişilerle yüzyüze konuşacağım. Bu soruları şehvete düşmeme kaydıyla başı açık kadınlara da sorabilir miyim?
- Mesela başı açık ve tesettürsüz bir kadın olsa onun sadece yüzüne bakarak kesinlikle gözlerimi saçlarına odaklamadan ona da sorabilir miyim aynı soruyu?
 (Fakat şu da var ki ben her ne kadar gözlerimi sadece yüzüne odaklasam da yaratılış gereği görüş alanımız geniş olduğu için saçları da görüşüme girecek. Mesela siz başörtüsüz bir bayanın sadece yüzüne odaklayın gözlerinizi. Her ne kadar yüzüne odaklamış olsanız da görüş alanınız yaratılış gereği geniş olduğu için saçları da görüşünüzde olacak.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namahrem bir bayanın görünebilecek yerleri el, yüz ve ayak parmaklarıdır. Bunların dışında tesettüre riayet etmeyen bir bayana bu şekilde soru sormak, gerekli hususlardan sayılmadığı için, ansızın ve istemsiz olarak bakma kapsamına girmediği için şehvetsiz dahi olsa bakmak caiz olmaz.