Erkeğin sosyal ortamda kadınlarla diyalogunda ölçü nedir?

Soru Detayı

- Eşimle dini hassasiyet noktasında maalesef sürekli tartışıyoruz. Müslüman erkeğin sosyal yaşamda, iş ortamında kadınlarla diyalogu nasıl olmalıdır?
- Gereksiz konuşmalardan kaçının deniyor, gereksizden kasıt nedir?
- Dışarıda otobüslerde de birlikte oturuluyor bahanesiyle ev ortamlarında karışık bir halde oturup muhabbet etmek uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettürsüz erkek ve kadınlarla ancak zaruret miktarı ve zaruretin gerekli kıldığı şekilde görüşülür, konuşulur; bunun dışında yanlarından uzaklaşmak ve eğer bu mümkün değilse, onlara bakmamak ve konuşmamak gerekir.

Tesettüre riayet edenlerle ölçülü olarak konuşmak ve sosyal ortamda bir arada bulunmak caizdir; her Müslüman kendi durumunu denetleyecek, caiz olan yerlere bakma, konuşma, bir arada bulunma onu günaha sokmuyorsa devam edecek, sokuyorsa zaruret dışında bunlardan sakınacaktır.