Bir erkek, ailesi evdeyken, başka bir erkeği evine davet edebilir mi?

Soru Detayı

- Bir erkek, yakın bir erkek arkadaşını veya erkek kardeşini evinde misafir ettiğinde, ailesiyle (eşi ve buluğ çağına ermiş kızıyla) bu erkeği (arkadaşını/kardeşini) aynı odada bulundurabilir mi?
- Yani hem kendisi hem ailesi hem de ailesine yabancı olan erkekle aynı anda aynı evde/odada bulunması sakıncalı mıdır?
- Tesettür kurallarına dikkat edip, hep beraber aynı sofrada oturup, yemek yemelerinde bir sakınca var mıdır mesela?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettür ve mahremiyet kurallarına uyulduğu müddetçe bir erkek, erkek arkadaşını evine davet edebilir, yemek ikram edebilir.

Ayrıca, hem kadınların hem de erkeklerin gözlerine ve gönüllerine hakim olmaları gerekir; bunlarda bir sıkıntı olan kimse, münasip bir mazeretle derhal o ortamı terk eder.