İslam'da fakir insanlar evlenebilir mi?

Soru Detayı

- Evlenen fakir bir erkek eşinden çalışmasını isteyebilir mi?
- Yeni işimde yeterince para kazanamayacağım, sadece bir süpermarkette temizlikçiyim. İffetli kalabilmek için eşimden çalışmasını ya da annemden para almasını istesem olur mu?
- Fakir bir erkek İslam'da daha varlıklı bir kızla evlenebilir mi ve fakir erkekler İslam'da evlenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette, hem zengin hem de yoksul erkek ve kadınların evlenmeleri caizdir.

Yoksul erkek evlenirse, eşinin geçimini temin etmekle yükümlü olur. Karısı evin geçiminden sorumlu değildir ve kocası karısından bunu isteyemez.

Ancak zengin kadın eş, gönüllü olarak kocasına yardım ederse, bunu da kocası kabul edebilir.

Zengin olmayan Peygamberimiz (asm) Hz. Hatice ile evlendi ve Hatice annemiz zengin idi.