Bir Müslüman dinden çıkarsa, aile fertleri nasıl davranmalı?

Soru Detayı

- Bir Müslümanın evladı dinden çıkıp da Hristiyan olursa ona karşı özellikle anne-babası ve diğer aile fertleri nasıl davranmalı?
- İlişki kesilmeli mi?
- Aynı şekilde bir Müslümanın evladı bir inanmayanla evlenirse, ailesi onunla ilişkiyi kesmeli mi?
- Ama kendisi hâlâ Müslüman.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teâlâ mümin kullarını bu dayanılmaz imtihandan korusun.

Ana baba ve akrabanın, dinden çıkan veya evlenmesi caiz olmayan bir kimse ile evlenen yakınlarıyla kuracakları ilişkiyi, dünya menfaatine değil;

- Hem kendilerinin din ve ahlak bakımından zarar görmemeleri,

- Hem de böyle bir evlilik yapan veya dinden çıkan yakınlarının, İslam’a ve İslam’da doğru olana dönüşünü veya ona düşman olmamasını, onun aleyhinde çalışmamasını sağlayacak şekilde ayarlamaları gerekir.