Bir Müslüman dinden çıkarsa, aile fertleri nasıl davranmalı?

Tarih: 31.01.2021 - 10:50 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bir Müslümanın evladı dinden çıkıp da Hristiyan olursa ona karşı özellikle anne-babası ve diğer aile fertleri nasıl davranmalı?
- İlişki kesilmeli mi?
- Aynı şekilde bir Müslümanın evladı bir inanmayanla evlenirse, ailesi onunla ilişkiyi kesmeli mi?
- Ama kendisi hâlâ Müslüman.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teâlâ mümin kullarını bu dayanılmaz imtihandan korusun.

Ana baba ve akrabanın, dinden çıkan veya evlenmesi caiz olmayan bir kimse ile evlenen yakınlarıyla kuracakları ilişkiyi, dünya menfaatine değil;

- Hem kendilerinin din ve ahlak bakımından zarar görmemeleri,

- Hem de böyle bir evlilik yapan veya dinden çıkan yakınlarının, İslam’a ve İslam’da doğru olana dönüşünü veya ona düşman olmamasını, onun aleyhinde çalışmamasını sağlayacak şekilde ayarlamaları gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 500+

Yorumlar

batudc

Ahlak bakımından zarar görmemeleri derken; kendi inancınızdan olmayanlara ahlaksız demiş olmuyor musunuz, insanları böyle yargılamanın dininizdeki hükmü nedir peki?

Kaçamak cevap verdiğinizin siz de farkındasınız çünkü kitabın hükmü şöyledir 'Hristiyanlar ve yahudilerle arkadaş olmayın, onlar sadece birbirlerinin arkadaşıdır'(Maide5,51) direk hizmet etmek falan kabullenmek yok bunu yapan insanlardan tamamen uzaklaşmanız gereklidir kardeşler eğer bunu yapmazsanız Kuran hükümlerine ters amel etmiş olursunuz.

Ve aynı şekilde eğer o insanları arkadaş edinirseniz ve onlarda size kendi dinlerini, düşüncelerini anlatırlarsa onları öldürün hükmü verilmiştir. (Nisa4,89)

Lütfen kitap ve hadis hükümlerine uygun olarak cevaplar verin. Kendi düşüncelerinizi ve kitaba ters şeyleri yazıp müminleri yanlış bilgilendirmeyin.

Rab'be esenlik olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun