Rüşvet verip askere gitmemek günah mı?

Soru Detayı

- Azerbaycan’da bir aile, evladı askerliğe gitmemesi için oradaki görevliye rüşvet vermek istemiş ama kabul etmemiş. Sonra ailesi, doktora gidip rüşvet vermiş rapor çıkarmış. evladı da askerliğe gidememiş.
- Ailenin evladı kul hakkına girdi mi? Bundan sorumlu mu?
- Evladı dua etmiş ailesi rüşvet vermesin diye ama vermişler. Bu durumda askere gitmediğim için sorumlu olur muyum?
- Ailenin verdiği rüşvet haram mı?
- Ne tavsiye edersiniz?
- 10.000 manat rüşvet verilmiş. Bu durum yüzbinlerce insanın hakkına girer mi?
- 10.000 manat hayırda bulunsam kul hakkından kurtula bilir miyim? Ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu maksatla da olsa rüşvet vermek ve almak haramdır.

Askere gitmemesi için rüşvet verilen şahıs yapabiliyorsa, resmi ve ilgili mercilere başvurarak raporun sahte olduğunu beyan ve ispat ederek askere gitmelidir.

Bunu yapamıyor, buna gücü yetmiyor; ailenin, doktorun…  hayatını karartmaya sebep oluyorsa, bunu derhal yapmaz, bir süre bekler, sonra doktora başvurarak sağlık durumunun düzeldiğine dair rapor alır ve askere gider.

Yapabileceklerini yapmazsa sorumlu olur ve emsalinin yüklendiği yükün kendine düşen kısmını terk ettiği için kul hakkına da girmiş olur.