Mümin iş adamının lüks harcama yapması helal mi?

Soru Detayı

- Mümin bir iş adamı helal haramına dikkat ettikten sonra lüks villada oturması lüks otomobil kullanması günah mı?
- Normal apartman dairesi ihtiyacını görecekken 30 milyon TL'lik ev alması normal bir otomobil işini görecekken 20 milyon TL'lik otomobil alması israf sayılır mı?
- Bu kişi günaha girer mi?
- Kendisi zekat ve sadakaya dikkat etse bile yüksek miktarlarda harcama yapması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanların sosyal durumlarına uygun ve bu sebeple normal bulunan harcamaları israfa girmez.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz zamanından beri Müslümanların evleri, kıyafetleri, sofraları… eşit olmamıştır, olması da gerekmez. İsraf görecelidir.

Bir Müslüman zengin olduğu hâlde mubah harcamaları da yapmayıp yoksul gibi yaşar ve bu yaşama sebebiyle yaptığı tasarrufu ihtiyacı olanlara sadaka ve hediye olarak verirse zahid olur, makbul kul olur, ecri bol olur… Lakin aile efradı bu hayata razı olmazsa, helal ve mübah olan refaha talip olursa onlardan kısıtlama yapamaz.