Kırmızı California solucanı yetiştirip satmak caiz midir?

Soru Detayı

- California Solucan gübresi almak satmak caiz midir?
- Kırmızı california solucanı yetiştirip satıyorum.
- Müşterilerimden birisi (Şafi mezhebinden) araştırıp bunu yetiştirmenin, gübresinin alınıp satılmasının mezhebine göre caiz olmadığını söyledi. Ben de geçimimi bununla sağlıyorum. Bu konuda detaylı bilgi verilmesini sizlerden rica ederim.
Not: Solucan gübresi tarımda hem toprağa hem de bitkiye çok faydası olan, verimi artıran, hiçbir zararı olmamakla beraber kimyasal barındırmayan 1 numaralı organik gübredir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Koca koca hayvanları beslenmek için kesip kesip yiyorsunuz. Küçücük solucanları da yiyeceğiniz sebze ve meyveler daha iyi olsun diye gübre olarak kullanıyorsunuz. Bunda niçin sakınca olsun?

Caizdir.