Satıcı, sattığı şeyin satışını yasaklayabilir mi?

Soru Detayı

- İslam'da, bir satıcının eşyasının yeniden satışını yasaklaması caiz olmadığını biliyorum. Bu, bu örnekler için de geçerli mi?
1. Bir oyun operatörü gerçek para için oyun içi eşyalar veya para birimleri satar. Oyun operatörünün şart ve koşullarına göre yeniden satılmasına izin verilmez.
- Islam'a göre yinede satabilir miyim?
2. Paysafecard mağazalardan satın alınabilir. Bu internette belli sitelerde (özellikle oyunlarda) ödeme yapabileceğiniz bir kupon kartıdır. Ancak Paysafecard'da "Ticari yeniden satış yasaklanmıştır" yazıyor.
- Hala satın alıp tekrar satabilir miyim?
- Hiçbir zaman Paysafecard şart ve koşullarını kabul etmedim. Şartlar ve koşulları içeren makbuz yalnızca satın aldıktan sonra veriliyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Satın alınan bir ekonomik değer şer’î şartlara uygun akitle satın alındığında, alanın tam mülkiyetine geçer.

Tam mülkiyetle malik olunan şeyin başkasına satışını yasaklayan şart geçerli değildir.