Maket üzerinden gayrimenkul almak caiz mi?

Soru Detayı

- Maket üzerinden yatırım amaçlı gayrimenkul alarak istisna akdi yapıyoruz. Selem ve istisna akitlerine dair bilgilere fıkıh kitaplarında ulaşabiliyoruz Lakin teslim edilinceye kadarki süreçte yapılabileceklerle ilgili fetvaları bulamıyoruz.
- Ortak alımda daire teslim edilmeden ortaklardan biri diğerine hissesini yeni değer üzerinden peşin veya taksitli satabilir mi?
- Bir de maket üzerinden katılım bankası aracılığıyla alım yapılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstısnâ ve selemde mal satanın eline geçmeden önce satılamaz, ancak taraflardan birini bağlayan satım vaadi (teahhüdü, sözleşmesi) yapılabilir.

Mal elde edilince satım, belirlenen şartlar ve bedel ile yapılır.

Satım gerçekleşmeden önce, satın alanın avans ödemesi de caizdir. Satım gerçekleşmezse avans geri ödenir.