Faizci banka tavsiye etmek caiz midir?

Soru Detayı

Soru 1:
- Birisine para veya kupon karşılığında banka hesabı tavsiye etmek caiz midir?
- Tabii ki faizsiz bir hesap. Misal: Birisine gidip o bankanın kampanyasını anlatıyorum. O da gidip hesap acıyor. Banka da bana para veya kupon veriyor. Ben ve o diğer kişi o parayı aramızda bölüyoruz. Yani sadece o para için banka hesabı acıyor.
- Bankalar bunu tabii ki biliyor. O yüzden dolayı kural koyuyor. Mesela bir senede sadece bir kere hesap açabilirsin. Veya her ay o hesaba belli bir miktar para gelmesi lazım.
Soru 2:
- Ben insanları faizci bankalardan hesap açması için yönlendirmek istemiyorum. Yani o kişilere bu banka iyi ve güzeldir diye anlatmıyorum. Ben sadece söylüyorum ki, benim yüzünden hesap açana her kişi için o banka bana para veriyor ve bu parayı paylaşalım. O anlattığım kişi de sadece o para için hesap açıyor. Ondan sonra hesabı kapatıyor veya hiç kullanmıyor.
- Böyle caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Faizci bankalardan hesap açması için insanları yönlendirmek caiz değildir.

Cevap 2:

Banka bunu niçin yapıyor; hiç düşündünüz mü?

İnsanları faizci bankaya alıştırıyor, bankayı tanıtıyor, yani reklamını yapmış oluyor.

Ayrıca bankanın verdiği para faizden kazanılmış paradır, haram paradır, onu alıyor ve paylaşıyorsunuz.

İşte bu sebeplerle yaptığınız iş caiz değildir.