Hemşirelik caiz mi?

Soru Detayı

- Ben birkaç senedir hemşirelik yapıyorum ve bebek hemşiresiyim. Aileleriyle pek fazla konuşmuyoruz, ama doktorumuz ve bazı sağlık çalışanlarımız erkek ve bunun günahı var mıdır?
- Tabi ki tesettür olarak başörtüm var ve kıyafetim bol kesim ama bebeklerle ilgilenirken kollarımı açmam gerekiyor, sepsis şüphesiyle.
- Ayrıca bazı durumlarda tek kalabiliyoruz erkek hemşirelerle, bebeklerin olması halveti bozuyor mu dinen günahı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğum doktor ve hemşirelerinin tamamının -bulunduğu takdirde- kadın olması tercih edilir. Siz de kadınsınız.

Bebekleri erkeklerin görmesinde ve dokunmasında bir sakınca yoktur.

Sizin yaptığınız iş (bebek hemşireliği) meşrudur. Diğer hususlar (iş icabı erkeklerle beraber bulunma vb.) kaçınılmazdır; elden geldiğince tesettüre riayet edersiniz.