Tüp bebek için erkek doktora muayene olmak caiz midir?

Soru Detayı
Tüp bebek için öncelikle tüp bebek raporu almak gerekmektedir. Bunun için eğitim ve araştırma hastahanesine gitme gerekmektedir, ama her gidişimizde farklı pratisyenler oluyor, bu doktorlar erkek olabiliyor. Acaba bu durumda gitmek caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın fıtrî bir ihtiyacı olan çocuk sahibi olmak, bazı arızalar sebebiyle gerçekleşmiyorsa ve Allah bu hususta meşru dairede bir çocuk sahibi olma imkânını lütfetmişse, bundan istifade etmek, her anne-babanın hakkıdır.

Annelik duygusu bakımından bu bir anlamda zorunlu gözükmektedir. Bu sebeple, kanaatimizce bu konuda kadın bir doktora muayene olma imkânınız yoksa, konunun uzmanı bir erkek doktora muayene olmakta bir sakınca yoktur.