İslama uygun bir filmin festivallere başvurması caiz mi, alınan ödül helal mi?

Soru Detayı

- Yurt dışı film festivallerine film başvurusu için festivaller ücret talep ediyor. Ücretsiz olsa 10 binlerce film başvurur ve onları jürinin izlemeye zamanı kalmaz diye böyle yapıyorlar.
- Eleme aşamasında ise jüri izledikleri filmlerin büyük bölümünü eliyor, ama elenen filmlerin sahiplerine para iadesi yapmıyorlar. Yani elenen filmleri sadece jüri izliyor. Elenmeyen filmler halka açık gösteriliyor.
- Festivalin başvurulardan aldığı gelirler organizasyon ve ödül masraflarına gidiyor.
- İslama uygun bir filmin böyle festivallere başvurması caiz midir?
- Ödül alınsa alınan para helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sinema sanatı İslam’ın tebliği için çok önemli bir araçtır.

İslam’a uygun ve tebliğ bakımından etkili bir filim yapıldığında, bunun bütün dünyaya duyurulması, Müslüman olmayanların da izlemesi istenir; istenmelidir.

Bunun da yolu festivallere katılmak ise bedeli ödenerek katılmak gerekir.

Başarı ödülü verilirse bunu da almak caiz olur. Bu bir piyango değildir, başarılıya verilen ödüldür.