Gökten, Ömer bin Abdülaziz cennete girecek yazısı mı gelmiş?

Soru Detayı

- İmam Gazali’nin bir eserinde gökten bir mektup geldiği ve mektupta "Ben Allah’ım, Ömer bin Abdülaziz cennete girecek" şeklinde yazı olduğu anlatılıyor. Bu tarz sahabe olmayıp dünyada beratını alanlar var şeklinde yazılar başka menkıbelerde de okumuştum.
- Böyle bir şey doğru olabilir mi?
- Velev ki böyle bir yazı bize gelse ama biz şüpheyle baksak sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rivayete göre, Ömer b. Abdülaziz vefat ettiğinde kabre konulacağı zaman şiddetli bir rüzgâr esmiş, arkasından içinde şöyle yazan bir sahife düşmüş:

"Bismillahirrahmanirrahim. Bu mektup, Allah tarafından, Ömer b. Abdülaziz’ın cehennemden beratıdır."

Orada bulunanlar bu mektubu okuduktan sonra Ömer b. Abdülaziz'in kefenine koymuşlar ve bununla beraber kabre defnetmişler.(bk. Ebu’l-Beka ed-Demiri, Hayatu’l-Heyevani’l-kübra, 1/105; Suyuti, Tarihu’l-hulefa, s. 245; Abdulmelik el-Usamî, Semtu’n-nucumi’l-avalî, 3/321.)

- Bu kıssanın doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Sağlam kaynaklarda bu konuda bir değerlendirmeye rastlayamadık.

- Bunun doğru olması imkânsız değildir. Bize böyle bir mektup gelse, herhalde bunun harikulade bir durum olduğunu düşünürüz. Kolay kolay reddetmeyiz. Fakat kimse bununla cennetle müjdelenen sahabilere dâhil olduğunu da düşünmemelidir.