Yurt dışında kaçak işçi çalıştırmak kul hakkına girer mi? Biz İtalya'da yaşıyoruz; eşim burada taşeronluk yapıyor, işi çok ağır; kimse çalışmak istemiyor. Sadece burada oturum izni olmayanlar kaçak olarak çalışıyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçinde bulunduğumuz ülkenin -Allah'a muhalif olmayan- ilkelerine uymak zorundayız. Aksi takdirde, kamu hakkına, kul hakkına girmiş oluruz. "İslam'a göre meşru olmayan rejimlerde her şey mubahtır." anlayışı yanlıştır. Olabildiğince titizlik göstermek gerekir. Aslında samimi olarak helali araştırdığımız zaman bereketi çok olur. Mevla bizden daha cömerttir.

Bir hadis-i şerifte Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

"Ey insanlar! Allah'tan korkun, rızkınızı güzellikle arayın. Şunu bilin ki, hiçbir kimse -biraz gecikse bile- rızkını tastamam almadan ölmez. O halde Allah'a karşı gelmekten sakının, rızkı aramada güzel davranın; helal olanı alın, haramı ise bırakın."(İbn Mace, Ticarat, 2).

Şuurlu Müslümanın önemli bir misyonu da fiili olarak başkasına örnek olup ders vermektir. Ve bu günkü bir kısım Müslümanların gayr-ı İslamî ahlaklarıyla oluşturdukları kötü imajı silmeye çalışmaktır. Hassasiyetinizden dolayı sizleri tebrik ederiz.