Çok günah işledim, tövbe ümidi var mı?

Soru Detayı

- Kalbim mühürlendi ve şimdi doğruyu yanlıştan ayırt etmekte zorlanıyorum. Benim için tövbe ümidi var mı ve “emin olmak halimi” nasıl geri kazanabilirim?
- Ben hidayete erdikten sonra çok büyük günahlar işledim. İşlediğim büyük günahların sayısı çok saçma seviyede! İnanç ışığı benden gitti. Şimdi gerçeği görmekte zorlanıyorum ve Kuran'daki çeşitli ayetlere göre de mühürlendim ve bu sebeple de artık gerçeği göremiyorum. Dua etmek bunu çözebilir mi?
- Gerçekten işaretleri tekrar görebilmeyi istiyorum. Çok körüm. İşaretleri tekrar görmeyeli uzun zaman oldu, ama henüz sonuç alamadım. Günahlarımdan ve iman durumumdan dolayı kalbim hüsrana mı uğradı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Karadeniz’den bir bardak su almakla ne deniz eksilir ne de bir bardak su ilave etmekle deniz taşar. İşte Rabbimizin rahmet ve merhameti yanında bu örnek eksik kalır, zira deniz de olsa bir sınırı var. Allah’ın rahmeti ise sonsuzdur ve geniştir. Rahmeti sonsuz olana dönmek, iltica etmek, pişman olmak.. en büyük saadettir, sonsuz rahmettir, nihayetsiz mutluluktur.

Bu nedenle herkes için her zaman tövbe kapısı açıktır. Ancak ölümün he an gelme ihtimaline göre hiçbir zaman geçirmeden hemen tövbe etmek gerekir.

Günah işlemek biz kullar için. Elbette ideali hiç günah işlememeye gayret etmek, hele ki hidayeti bulduktan sonra. Ama canımız tenimizde olduğu sürece her zaman tövbe etme ve halimizi ıslah etme imkânımız var.

Sizin kalbiniz bahsettiğiniz gibi mühürlenmiş olsaydı, bu sorunuzu buraya soramazdınız. Bunu sormanız hatanızı anlamış olduğunuzu gösteriyor.

Cenab-ı Hak Tevvab’dır, Gaffar’dır; samimi tövbeleri kabul eder ve hataları mağfiret eder.

Yalnız şunu akıldan çıkarmayalım ki âdetullah gereği, işlediğimiz günahlarla muhtemelen tekrar tekrar ilahi hikmet tarafından imtihan edileceğiz. Mühim olan hatasını anlamak, halini ıslah etmek ve o hataya tekrar düşmemek. Bunun için de en güzel çare;

- Rabbimize pişmanlıkla tövbe etmek, af ve mağfiret dilemek,

- İşlediğimiz günahlara sebep olan kişi ve ortamlardan uzaklaşmak,

- Başta 5 vakit namaz olmak üzere farz ve vacip ibadetlerimizi aksatmamak,

- Helal / haram dengesine dikkat etmek,

- Günahlarımızda kul hakkı var ise, o kişilerden helallik almak.

- Ve elbette dua ile niyaz ile Rabbimizden yardım dilemek.

Bunların dışında olabildiğince malayaniyatı terk etmek, Kuran, Kuran tefsirleri okumak, özellikle Ehl-i sünnet âlimlerinin iman arttırıcı eserlerinden ve internet üzerinden veya bizzat katılarak sohbetlerden istifade etmek.

Bunu uyguladığınız takdirde günden güne kendinizde ve gönlünüzdeki olumlu değişime şahit olacaksınız Allah’ın izniyle.