Web sitemde yayınladığım reklamda her tıklama için para alıyorum. Formalite olarak reklama tıklamam veya para kazandığımı bilen arkadaşlarımın tıklamaları halinde alacağım para caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternet üzerinden yayınlanan reklamlar gayri ahlaki ve dinen haram kılınan ürünlerin reklamları olmadığı takdirde, bu reklamlardan para kazanmak caizdir, yani helaldir.

Ancak, ticari anlaşmalarda sözleşmeye uymak gerekir. Bu bakımdan sizin formalite olarak tıklamanız veya başkasına bunu teşvik etmeniz doğru olmadığı gibi bunlardan alınan gelir de helal olmaz. Bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

Ancak sizin herhangi bir teşvikiniz olmadan başkasının devamlı tıklaması, sizi mesul etmez ve alacağınız para da helaldir.