Kripto para borsasından elde ettiğim kazancı ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Kripto para borsasında vadeli, kaldıraçlı işlemlerden kazanılan para haram mıdır helal midir?
- Haram ise kazandığım parayı ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan kripto paraların kullanımı caiz değildir.

Bu şekilde dinen caiz görülmeyen bir yoldan mal elde edilmiş ise karşılığında sevap beklenmeksizin anapara dışındaki fazlalığın yoksullara veya hayır kurumlarına verilmesi gerekir.