"Bir gün veya bir günden de az kaldık. Sayanlara sor." anlamındaki ayeti açıklar mısınız?

Tarih: 14.07.2013 - 04:45 | Güncelleme:

Soru Detayı

"(ALLÂH) 'Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?' diye sorar. 'Bir gün veya bir günden de az kaldık. Sayanlara sor!' derler. 'Gerçekten çok az kaldınız. Keşke bilseniz!' buyurur."

- Bu ayet kimlerle ilgilidir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muminun suresinin 112-116. ayetlerinde geçen bu diyalog, Allah ile cehennemdekiler / veya sura üflenmekle kabirden kalkan cehennemlikler arasında gerçekleşir.

Allah cehennemdekilere / veya cehennemliklere der ki: “Size kalsa, dünyada kaç yıl kaldınız?”

Onlar, azabın verdiği dehşetin sersemliğinden ötürü; “Bir gün veya daha da az. Ne bilelim, isterseniz bunu tam tamına aklında tutanlara sor! Zira bizim aklımız başımızdan gitmiş durumda.” diye cevap verirler.

Bunun üzerine Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Siz, doğrusu pek az kaldınız. Çünkü siz dünyayı ebedi bir mutluluk diyarı sanıyordunuz ve ahiretin olmadığına inanıyordunuz. Şimdi ise, asıl ebedi hayatın ahiret hayatı olduğunu gördünüz ve dünya hayatının gerçek anlamda çok kısa olduğunun farkına vardınız. Bu gerçeği dünyada iken bir bilseydiniz, Bana isyan etmezdiniz. Ey gerçeklerden gafil olanlar! Bizim sizi boşuna yarattığımızı, bizim huzurumuza dönüp hesap vermeyeceğinizi mi sandınız?”

Bu diyalogun sonunda vurgulanan şu gerçek, konunun özeti gibidir:  

“Öyleyse artık şu gerçeği bilin ki Allah yüceler yücesidir. Gerçek hükümran O’dur. Ondan başka tanrı yoktur. Pek değerli arşın Rabbidir. O halde, kim tanrılığını ispat eden hiçbir delili olmamasına rağmen, Allah’la beraber başka bir tanrıya taparsa, âhirette Rabbinin huzurunda hesabını verecek, cezasını çekecektir. Şurası muhakkak ki kâfirler asla iflah olmazlar.” (krş. Taberi, Razi, Beyzavî, İbn Kesir, İbn Aşur, ilgili yer)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun