Yahudi ve Hristiyan nüfusun çoğunluk olduğu ülkelerde kimin kestiğini araştırmadan et yiyebilir miyiz?

Tarih: 23.08.2014 - 00:36 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Ehli kitap nüfusun çoğunluk olduğu ülkelerde kimin kestiğini araştırmadan et yiyebilir miyiz?

- Ehli kitap olan insanların kestiği hayvanların etinin yendiğini biliyoruz. Ama bunu takip etmek globalleşen dünyada giderek zorlaşıyor. Fast food markaları var mc donalds burger king gibi Amerika Kanada gibi ülkelerin çoğunluğu Hristiyan Yahudi. Bu ülkelerde bu gibi dükkanlarda et tüketebilir miyi?

- Çünkü dışarıda helal et bulmak zor oluyor. Ama bu gibi kurumsal firmalarda takip zor ancak bu ülkelerde nüfusun çoğunluğu ehli kitap acaba bunun için bir ayrıcalık olabilir mi?

- Ayrıca tavuk firmaları da fabrikasyon şeklinde kesiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i kitabın (Yahudi ve Hristiyan’ın) usulüne uygun olarak kestiği hayvanın eti ve pişirdiği yemek yenilir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur:

“Bugün size temiz ve hoş şeyler helal kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helal, sizin yiyecekleriniz de onlara helaldir.” (Maide, 5/5)

Usulüne uygun olarak kesim, hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının veya iki şah damarından birinin kesilmesi şeklinde yapılır.

Hayvanı kesecek kimsenin, akıl sahibi ve mümeyyiz, yani yaptığını ve söylediğini bilen bir kimse olması da gerekir. Ancak, Ehl-i kitaptan olan Hristiyan birisi hayvanı keserken Mesih’in, Yahudilerin de Üzeyir’in adını andıkları kesin olarak bilinirse, o takdirde kestikleri helal olmaz. Çünkü Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar yenilmez.(Maide, 5/3)

Eğer Müslüman'ın yaşadığı ülke bir İslam ülkesi ya da Ehl-i kitabın çoğunlukta olduğu bir ülke olursa, bunların İslamî usullere aykırı bir şekilde kestikleri bilinmedikçe, buralarda kesilen sığır, koyun, tavuk vb. eti yenen hayvanların etlerinden yemelerinde bir sakınca yoktur.

Dolayısıyla Ehl-i Kitab diye isimlendirdiğimiz Yahudi ve Hristiyanların, usulüne uygun olarak kestikleri hayvanların etinden ve et ürünlerinden yenilebilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun