Hayvan kesiminde, Müslüman veya kitab ehli bir kimse, besmele çekmeden hayvanı keserse, biz yerken besmele çekip de yiyebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Besmeleyi bilerek ve kasden terk eden adamın kestiği yenmez. Ancak unutarak veya gafletle besmele çekilmese de yenir.

Mezahib-i Erbaa gibi değerli fıkıh kitaplarında mes'ele gayet açık ve net olarak izah edilmiştir. Bu hususta şüphe ve tereddüde düşmeye hiç de hacet yoktur. Özet olarak diyebiliriz ki:

Gayri müslim ülkelerde bulunan Müslümanlar, yiyecekleri eti ya bizzat kendi kestikleri hayvandan temin ederler. Yahutta Hristiyan ve Yahudilerin kestiği hayvandan temin ederler.

Kendileri gibi Müslümanın kestiğinden temin ederlerse mes'ele yoktur. Kimsenin tereddüt etmemesi gerekir. Ama Hristiyan ve Yahudinin kestiğinden temin edecek olurlarsa, şu hususları bilmeleri kifayet eder:

A . Bu hayvanı kesen Hristiyan, yahut Yahudi kesim ânında İncil'e, yahut Tevrat'a inanan biri mi, değil mi?

Bu iki kitaptan birine inanmışsa demek ki Ehl-i Kitap'tır. Ehl-i Kitab'ın ise kestiği yenir. Yeter ki kesim ânında Ehl-i Kitap'lığını muhafaza etmiş olsun. Dinsiz olduğu anlaşılmasın.

B. Kesim ânında ya besmele çekmiş olmalı, yahutta kendi dillerinde Allah'ın adını söylemiş olmalı, ya da bunları unutarak, yahutta ihmal ederek terketmiş olmalı; Allah'ı inkar mânâsına gelen bir put ismi söylememelidir.

Allah ismini söylememiş, ama zıddını da ifade etmemişse kestiği yenir. Mutlaka besmele çekmiş olması, yahutta kendi dillerinde Allah'ın ismini söylemiş olması şart değildir.

Bu şartlara uygun kesim yapılıyorsa, Yahudi ve Hristiyanların kestiklerini yemenin bir sakıncası yoktur. Ancak aksi bir durum söz konusu ise, bunların kestiğini yemek caiz değildir.