Satış rakamlarını yüksek gösterip ürünü ön plana çıkarmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bir arkadaş ZOZO diye bir uygulama gösterdi. Bu uygulamaya bir miktar para veriyorsunuz ve satıcılardan ürünler alıyorsunuz. Bu sayede bu satıcıların ürün satışları yüksek gözükmüş oluyor.
- Örneğin bir ürünü (ürünler sistemde otomatik karşınıza çıkıyor siz seçmiyorsunuz) 14 dolara alıyorsunuz, birkaç saniye sonra 14.04 dolar size geri gönderiyorlar. Bu şekilde belli bir limit alım hakkımız oluyor günde 50 tane kadar.
- Bu işin sonunda satıcı o ürünü gerçekten kimseye göndermiyor fakat ürünün satış rakamı sitede yükseliyor bu şekilde ürünü gerçekten almak isteyen insanlara daha ikna edici şekilde sunuluyor. Örneğin 100 kişi bunu almış demek ki iyidir. Gibisinden.
- 4 gün boyunca yaptım bunu biraz kazandım ama kar almadım henüz, acaba helal olur mu bunu yapmam bırakayım mı yoksa?
- Özet: Satış rakamlarını yüksek gösterip ürünü ön plana çıkarmaya yardımcı oluyoruz, ama aslında o ürün kimseye gitmiyor satıcı bunu yaptığımız için bize küçük komisyonlar ödüyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hazırlanan cep telefonu uygulaması veya bilgisayar programları üzerinden, gerçeğe aykırı bir şekilde satış rakamlarını manipüle etmek, insanları aldatmak, kalitesiz ürünleri kaliteli ve tercih edilen ürünlermiş gibi göstermek, caiz olmadığı gibi bu işi yaparak para kazanmak da caiz değildir.