Sedef hastalığı, kaş ve saç dökülmesi gibi durumlarda medikal yöntemler caiz olur mu?

Soru Detayı

- Hastalık nedeniyle, kaşlarım ve kirpiklerim döküldü. Mineral pigmentlerle yapılan ve bu pigmentlerin deri altına işlenmesi usulüne dayanan bir kalıcı makyaj çeşidini buldum. Deri altına işlendiği için abdeste mani olmayacağını biliyorum.

- Bu işlemin hükmü nedir; fıtratı değiştirmek midir, dövme gibi midir, lanetlenen fiillerden midir, yoksa normal makyaj hükmünde olup mahremi dışındakilerine göstermeme gerekliliği mi vardır?

- Aynı durum, yüz ya da vücutta oluşan vitiligo veya sedef hastalığı gibi cilt rengi kaybı durumunda, yara veya ameliyat dikiş izlerinin kapatılmasında, herhangi bir sebeple göğüs ameliyatı geçirmiş ve meme ucu renk ve şekil bütünlüğü bozulmuş kişilerde, kemoterapi ve kanser tedavisi sonucu dökülen kaş ve kirpiklerin yeniden oluşturulması gibi medikal amaçlarla da kullanılarak, bu kişilerin sosyal hayatlarını daha mutlu devam ettirmelerinde bu tür yöntemlerin kullanılması caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Normal olmayanı normal hâle getirmek, normalin bozulmasını önlemek, hasta organı tedavi etmek, insana fiziki veya ruhi sıkıntı veren bir durumu gidermek... için yapılan operasyon ve eylemler, lanetlik değiştirmeye girmez, caizdir.