Vatandaşlık almak için evlilik caiz mi?

Soru Detayı

- Geçici menfaat için vize almak veya farklı bir ülkenin vatandaşlığını almak için evlilik caiz mi?
- Mal varlığım yok sıkıntı stres içinde yaşayan bir Müslümandım. Eşim yurt dışında yaşıyor. Vize alabilmek için geçici menfaat evliliği yaptım. Dini nikah kıydık aynı evde yaşıyoruz. Eminim bir gün evlilik bitecek. Eşime karşı aşk denilen duygu maalesef yok. Bunun hükmü nedir?
- Bu düşüncede olduğum için nikah hemen bitmeli mi?
- Eşim bu düşüncelerimden habersiz. Tüm İslami gerekliliklerimi yapıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, muvakkat nikâh geçersizdir.

Muvakkat nikâh, şahitler huzurunda belli bir süre için evlilik ifade eden sözlerle yapılan nikâha denir ve bu şekilde yapılan nikâh geçersizdir. (krş. Binaye, 4/101)

Soruda geçen konuya gelince:

Fıkıh sorularına verilen cevaplarda iki cihet göz önüne alınır, alınmalıdır: Şekil ve maksat.

Vize almak niyetiyle -ama akit yaparken bunu açıklamadan; yani “Geçici olarak seninle evlenmeyi kabul ettim, ediyorum.” demeyip, uygun şahitler huzurunda “Evlenmeyi kabul ettim, ediyorum.” diyerek, karşılıklı icab ve kabul yapılırsa; tarafların evlenmelerinde bir mani de yoksa, bu nikâh akdi şekil şartları bakımından geçerli olur.

Ancak İslam’da evliliğin bir gayesi vardır; böyle bir evlilik bu gayeyi gerçekleştirmez; bu sebeple ancak ciddi bir ihtiyaç (zaruret) sebebiyle yapılabilir.