Yurt dışındaki alışverişlerden vergi kaçırmak caiz mi?

Soru Detayı

- Türkiye'deki bir kişi yurtdışından alışveriş yaptığı alışveriş tutarı 22 euro limitini geçerse %20 vergi alınıyor. Fakat yurtdışındaki satıcılar fiyatı düşük göstererek ürünün gümrükten geçmesini sağlıyor. Yani 22 değil de 15 euro yazıyor ve ürün gümrükten %20 vergi ödenmeden geçiyor.
- Benim merak ettiğim husus, bu tür bir alışveriş caiz midir?
- Yani kişi ticaret yapma kastı olmaksızın sadece kendi için bit adet ürünü vergisini kaçırarak alsa bu caiz olur mu?
- Vergi vermemesinin hükmü nedir?
- İslam hukukunda ticaret kastı olmaksızın gayrimüslim bir ülkeden bir adet ürün alındığında, vergi kaçırarak alması caiz olur mu?
- Elbette kurallara uymak zorundayız. Ancak bu işin dini yönü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslüman, İslam devletinin bir devlet ile yaptığı sözleşmelere ve kendisinin bir yabancı devlet ile yaptığı sözleşmeye uymak mecburiyetindedir.

Böyle bir sözleşme yoksa, gayri müslim bir ülkenin servetini arttırmak Müslümanın işi olmaz.

Gayri müslim bir ülkeye vize ile giren Müslüman da oranın kanunlarına uyma sözü vermiş sayılır.