Trafik kurallarına uymamak kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Örneğin bisikletle çıkılması yasak olan bir yola girmek kul hakkı olur mu?
- Bisiklet için ayrılan bir yolda yaya yürüyen sorumlu olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genel olarak trafik kurallarına uymak gereklidir ve uymamakta kul hakkına tecavüz ve kendini veya başkalarını tehlikeye atmak vardır ki, bunlar elbette caiz değildir.

Bisiklete ayrılmış bir yolda yaya yürümek, bisikletliye mani olmuyorsa, yürüyen için de bir tehlike yoksa caiz olabilir; çünkü bazı yerlerde bu yolları bisikletli nadiren kullanmaktadır.