Yolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin, ne demek?

Soru Detayı

"İstediğin kadar inançlıyım de namaz kıl, sadaka ver. Umut verip, yarı yolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin."
- Bu sözü açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kime ait olduğunu, hangi kaynakta geçtiğini bilmeden ve biraz da bulmacaya benzeyen bir sözün açıklaması oldukça zordur. Sahibi bilinse, hangi makamda bu sözleri sarf ettiği bilinse, belki de bir şekilde yorumlanabilir.

- Bununla beraber “Umut verip, yarı yolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin.” ifadesini şöyle anlamak mümkündür:

“Bir insana bir konu hakkında ümit veriyorsunuz. Sonra da onu yarı yolda bırakıp hayal kırıklığına uğramasına sebep oluyorsunuz. Bu kimsenin kırık gönlünü kazanmak için onu telafi edecek bir sadakayı ne dünyada ne de ahirette bulamazsınız…”

Ancak bu çok abartılı bir hükümdür. En büyük günahların dahi sadaka hükmündeki tövbeleri kabul olurken, gönlünü incittiğimiz bir kimsenin bu durumundan dolayı işlediğimiz suçu affının olmaması bir çelişkidir. Şeriatın muvazenesini bozuyor.

Diğer taraftan, makamları birbirine karıştırmamak gerekir.

Namaz, oruç gibi ibadetler ayrı vazife ve görevlerdir, hak-hukuka riayet etmek ayrı vazifelerdir.

Namaz kılmayanın tuttuğu oruç elbette makbuldür.

Zekat vermeyenin kıldığı namaz da makbuldür.

İbadet ve taatleri yapmak, hakkını vermek ayrıdır; gönül kırmak ayrıdır.

Dolayısıyla gönül kıran kişi, onun ceza ve karşılığını görmekle beraber kıldığı namaz ve yaptığı sair ibadetlerin karşılığını ve sevabını da alır. Biri birine mani değildir.

Şu halde, gönül kıran kişinin diğer ibadetleri geçerlidir, ancak ibadetlerini yapan kişinin, kırdığı gönülleri de kazanması ve affettirmesi gerekir.