Hak sahibi helal etmemişse, üzerinde kul hakkı ile ölen ebedi cehennemlik midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmanı olan kimse elbette sonunda cennete girecektir. Kul hakkı yiyen kimse direk cehennemlikmiş gibi yanlış bir anlayış bulunmaktadır. Üzerinde kul hakkı olup da bu dünyada helalleşemeyen kimse, ahirette helalleşecektir. Bu da iki şekilde olur; ya kendi sevaplarından belli bir miktar hakkını aldığı kimseye verir veya sevabı yoksa hakkını aldığı kimsenin belli bir miktarda günahlarını yüklenir. Böylece haklar yerini bulur.

Şayet bu kimse, hakkını aldığı kimseye sevaplarından verdiği halde, hala sevapları günahlarından fazla ise direk cennete gider. Eğer sevaplarından verdiği için günahları sevaplarından fazla duruma gelmişse, bu durumda cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gidecektir.

Ehli iman bir kimsenin kul hakkından dolayı ebedi cehennemde kalması söz konusu değildir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Bir Günaha Birçok Sevapla Karşı Koyma Çaresi...

- Allah kul hakkını affeder mi?

Helalleşme imkanı olmayan kul hakkı...