Allah kul hakkını affeder mi?

Tarih: 09.10.2006 - 21:22 | Güncelleme:

Soru Detayı
Dünyada iken Allah'ın razı olacağı işleri yaptığımız taktirde, ahirette kul haklarından dolayı alacaklı kişileri Allah isterse haklarını almalarından vaz geçirir mi? Yani Allah benden razıysa, fakat ben kul hakkıyla gitmişsem ve Allah da beni cennetine koymak istiyorsa hakkını alacak kişeye, "eğer hakkından vaz geçersen sana şunu bunu vereceğim" diye bir olay ahirette mevcut mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dünyada işlenen kul haklarından dolayı bu dünyada helallik alınmadığı takdirde, ahirette kişi hesaba çekilecek ve mazlum kişi ondan hakkını alacaktır.

Bununla beraber hak yiyen kişi daha sonra pişman olmuş, samimi olarak tövbe etmiş, Allah'ın razı olduğu bir kul olarak yaşamışsa ve hakkını yediği kişiyi aradığı halde bulamamışsa, inşallah ahirette Allah Teala hak sahibine kendi rahmetinden ve hazinesinden ikramlarda bulunarak, o kuluna olan hakkını affetmesini dileyecektir. Bu ikramları gören kişi de hakkını helal edecektir. Yeter ki kul hakkını yiyen kişi tövbesinde samimi olsun.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah dilerse kul haklarını da affeder mi? | Sorularla İslamiyet

Helalleşme imkanı olmayan kul hakkı konusunda bilgi verir misiniz? Acaba yüce Allah, Settar ismi şerifinin gereği olarak, kul hakkına giren günahları gizler mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun