Tövbe içten edilir mi?

Soru Detayı

- Yani dil ile elimizi açıp ne diyorsak, bilinçli şekilde aklımızdan aynısını geçirince, Tövbe olur mu?
- Ben dil ile yaparım ama merak ettim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şerifte  “Tövbe pişmanlıktır.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 10428) şeklinde ifade edilmiştir.

Pişmanlığın kalben, vicdanen ve içten gelen bir duygu olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, günahlardan pişman olmanın adı olan tövbenin içten ve içtenlikle olması şarttır. Yoksa, yalnız dilin “laklakası”, seslenmesi, gürültüsü ile yapılacak bir tövbe-istiğfar gerçek tövbe sayılmaz.

Bununla beraber, gafletten uzaklaşması zor olan bizim gibilerin hem dil hem kalb, akıl ile tövbe etmesi en uygundur.

Şunu da belirtelim ki, yalnız kalb / iç âlemimizle yaptığımız tövbe makbuldür. Fakat yalnız dil ile yapılan tövbe makbul değildir.

Her ikisiyle yapılan tövbenin makbul olmasının da şartları vardır. Örneğin geçmişte yapılan günahlardan uzaklaşmak; gelecekte o günahlara dönmemeye azmetmek, halihazır zamanı da Allah’ın emir ve yasakları çerçevesinde değerlendirmeye almak. Kulların ve Allah’ın hakkını ödemek.

Bu şekilde kabul şartlarına haiz olan bir tövbe makbuldür. İnşallah...