Gayri müslimler için de kul hakkı var mıdır?

Tarih: 15.02.2012 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

-  Ben Almanya'da gazete dağıtıyordum ve cep harçlığımı çıkarıyordum. Çoğu haftalar gazetenin bir miktarını çöpe atıyordum, dağıtmam gerektiği halde.
- Ve şimdi pişmanım. Bu kul hakkını ödemek istiyorum ve ...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kul hakkı Müslüman olmayanlar için de geçerlidir. Şayet Müslüman olmayan birisinin hakkını almışsanız bunu telafi etmeniz ve helalleşmeniz gerekir. Bahsettiğiniz durumda hem gazete dağıtım şirketinin, hem de gazeteyi teslim etmeniz gereken kimsenin hakkına girmiş oluyorsunuz. Her iki tarafla da helalleşmeniz ve zararlarını telafi etmeniz gerekir.

Kul hakkı, kişinin kendi hakkı olduğu için gerek Müslüman olsun gerek gayri müslim olsun buna riayet etmeleri gerekir. Haksızlık yapan kişi kim olursa ahirette bunun hesabını verecektir.

İmâm-ı Âzam ile İmâm-ı Muhammed'e göre, Müslüman olmayan bir memlekette bulunan bir Müslümanın, Müslümanları aldatıp mallarını çalması veya gasb etmesi caiz olmadığı gibi, gayri müslimlerin mallarını da çalması veya gasb etmesi caiz değildir. Çünkü İslâm dini müsamaha ve fazilet dini olduğu için hiyâneti, aldatmayı, gayriahlâkî ve çirkin şeyleri her yerde yasaklamaktadır.

Hatta bir kimse meselâ Avrupa'ya giderse, orada devlete veya şahsa ait bir şey bulursa, onu sahibine vermeye mecburdur. (Hidâye, II/66)

İlave bilgi için tıklayınız:

Helalleşme imkanı olmayan kul hakkı konusunda bilgi verir misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

safbjk

S.a müslüman kardesim,
Cok olmadi bu yazinizi okumustum, bugün tekrar yazinizi bulmak icin gerek google'dan gerek bu site'den aradim ve tekrar buldum. Allah yardimciniz olsun, hakiketen kul hakki cok zor bir durum. Bizde eskiden gazete dagitiyorduk, bende burada okudugum olayi aileme anlatip, bizde oyle birsey yaptik mi diye sordum, ama cok sukur oyle bir durumumuz olmadi.

Zaten dedim sizden icinde aileme, cocugun ayibini acmak icin soylemiyorumda, yani hani bizde bunun kisacasi gazeteyi cöpe attikmi diye sordum aileme. Sizde yinede hakkinizi helal edin müslüman kardesim. Bu arada helallik isteyebildiniz mi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun