İşveren daha az ücret verebilir mi?

Soru Detayı

1. Yurt dışında yaşıyoruz, çalıştığım yerde saat ücreti 10 eu olarak patronla anlaştık fakat devlet 14 eu almam gerektiğini söylüyor, ama çalıştığım yer için bu çok fazla onun için baştan söyledi bana durumu izah etti ben de kabul ettim, bu şartlarda çalışmamda bir sorun var mı benim veya patronum için?
- Kendisi de Müslüman bir Türk kul hakkı doğar mı? Sorumun cevabını patronum da görmek istiyor.
2. Patronumun bilmek istediği bir konu var: Patronum günlük 500 eu iş yapıyorsa yarısını gösteriyor, burada yaptığı işleri tam gösteremiyor kazancından çok vergi aldıkları için %40 gibi bundan dolayı bir vebal var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Devlet 14 eu’yu mecbur mu tutuyor, bu miktara kadar alabilirsin mi diyor?

Devlet bunu mecbur tutuyorsa, işveren bunu verdiğinde sıkıntıya giriyorsa, anlaştığınız kadarını verir. Ancak vergi bakımından devletin hakkına tecavüz varsa, onun da bir şekilde telafi edilmesi gerekir.

Mecbur değilse zaten mesele de yok.

Cevap 2:

Yabancı bir ülkede azınlık olarak yaşayan veya oranın vatandaşlığına kabul edilmiş bulunan şahıslar, devletin kanunlarına uymak zorundadırlar. Çok vergi işin devamını imkânsız kılmadıkça, vergi kaçırmak caiz olmaz.