Vergi kaçırmak caiz midir?

Soru Detayı

Muhasebeci bir arkadaşım yüzden fazla iş yerinin muhasebe defterini tuttuğunu ve hemen hemen tamamının vergi kaçırdığını belirtiyor. Burada bütün esnaf günahkâr mı oluyor yoksa zemin ve kurallar hazırlanmadığı için devlet mi sorumludur?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vergi vermek, kişinin topluma karşı sosyal bir görevidir. Bu nedenle vergi kaçırmak caiz değildir. Vergi kaçıran kişi üzerine kul hakkı geçirmiş olur. Buna göre;

1) Bir şeyi alırken, fiyatını düşük göstererek vergi kaçırmak caiz değildir.

2) Bir şeyi satın alırken yapılan vergi kaçırmanın hükmü ile satarken vergi kaçırmanın hükmü aynıdır.

3) Muhasebeciler, vergi kaçırma noktasında mükelleflere destek olursa, onlar da mesul olur.

4) Yapılan satış sırasında, fiş kesmemekle vergi kaçırma söz konusu olursa caiz değildir.