Devlette vergi memuru olmak, faiz katipliğine girer mi?

Soru Detayı

- Vergi memurluğu Resulullah Efendimiz'in Aleyhissalatü Vesselam Hadis-i Şerif'ine göre faize katiplik yapan dahi lanetlenmiştir.

- Devlet kestiği vergiden kimi zaman faiz alıyor veya faiz alan bir işletmeyi denetleyerek kazandığı paradan vergi kesiyor. Bu şartlar altında devlette vergi memuru olmak bu faiz katipliğine girer mi? Çünkü faizin yazımını yaparak katiplik etmiş oluyor. Bu laneti almış olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet, vatandaşlarının hizmetlerini yürütebilmek için vatandaşlarından vergi alır. Zira vergi, vatandaşlık borcudur.

Vergiler, devletin kendi belirlediği alanlarda toplanmaktadır. Devlet, vergi ya da başka yollarla topladığı birikimlerle birçok harcama yapabileceği gibi, memurların maaş ödemelerini de söz konusu kalemlerden yapabilir.

Buradan hareketle; devlet dairelerinde işçi ya da memur olarak çalışanlar, devletle (kamuyla) kendileri arasında yapılan bir akit gereği iş ve hizmet üretip, karşılığında, maaş / ücret almaktadırlar. Verilen görevleri hakkıyla yapıp istenilen hizmetleri gerçekleştirdikleri takdirde aldıkları maaş / ücret helaldir.

Bu itibarla, sorunuzda ifade ettiğiniz vergi memurluğu görevi, “faiz katipliği” kapsamına girmez.