Almanya’da vergi dairesinde çalışmak haram mı?

Soru Detayı

- Almanya’da vergi dairesinde çalışmak (vergi memuru olarak) haram mı?
- Biliyorum gecikme faizinde bir sakınca yoktur deniliyor, ama Almanya’da vergi dairesinde bundan hariç normal faiz de veriyor. Yani tek ceza olarak vatandaşlardan kesilen para değil devlet faiz parasını bile verebiliyor. Mesela birisi gelir vergisinin beyanını geç verirse ve onun para geri alma hakkı da varsa o paralan beraber üstelik faizde alıyor!!!! Normalinde birisi mesela 2020 seneden sonra yani 2021’de önceki sene için yani 2020 için gelir vergisi beyanı vergi dairesine gönderirse sorun yok, o zaman faiz de almıyor ama 2022 verirse o zaman geri alacak parayla beraber bunun için faiz de alıyormuş. Ve Müslüman olmayanlar çok böyle yapıyor faiz almak için. Almanya’da çünkü vergi dairesi normal bankadan çok daha fazla faiz veriyor ve alıyor (6%) Bunun nedeni de o benim param mesela ama ben almadığım için devlette bıraktım ve devlete bu paralan beraber yatırım falan yapabildi ve onun için bankada para yatırmak gibi. Yani ceza zammı ayrı bunu da veriyor vergi dairesi ama bundan üstelik faiz alıp ve verebiliyor!! Vergi dairesinde meslek yapıyorum ve okuldaki öğretmenler de diyor biz banka gibi çalışıyoruz. Çünkü ceza faizine de normal faiz diyorlar aynen kredi çekip bankaya ödendiği gibi. Çünkü ceza olarak zaten ceza parası kesiliyor ama ödemek zorunda olan faiz gerçek faiz aslında (anladığıma göre) ve üstelik anlattığım faiz de ödeniyor. Belki Türkiye’deki sistem biraz değişik olabilir.
- Ama bu durumda Almanya’da vergi dairesinde çalışmak haram olabilir mi? Çıksam daha mı iyi?
- Çünkü faiz alıp veren bankada çalışmak haram ise böyle bir durumda vergi dairesinde çalışmak neden haram olmasın ki?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başka bir yerde geçinecek kadar ücretle iş bulabilirsen, faiz alıp veren bir kurumda çalışman caiz olmaz, haramdır.

Bu hüküm, İslam ülkesinde veya gayrimüslimlerin ülkesinde Müslümanların faiz alıp vermeleri durumuna aittir.

Vergi dairesi kendi gayrimüslim vatandaşına faiz veriyor veya alıyorsa ve onlara göre bu haram değilse, orada çalışman haram olmaz.