Sigorta sözleşmeleri hazırlarsam günah mı olur?

Soru Detayı

- Ben Almanya’da yaşıyorum. Almanya’da çalışmak zorundayım. Çalışmasam kiramı ödeyemem. Burada iş bulmak kolay değil.
- Bu işyerinde patronumun çok evleri var. Yani patronum ev sahibi. Bende orda çalışan olarak kiracılara daire kiralıyorum. Kiracıların daire sözleşmelerini ben hazırlıyorum. Aylık ödenecek daire miktarı sözleşmede bulunuyor.
- Patronumun iş yerindeki kuralı: Kiracılar bizim şirkette konut ve eşya sigortası yaptırırsalar, biz onlara daire kiralıyoruz. O sigortayı yapmak istemeseler patronum onlara daire kiralamıyor.
- Patronum aynı zamanda sigortacı da konut ve eşya sigortası kendi adına yaptırıyor, sonra o konut ve eşya sigortasını kiracılara satıyor.
- Almanya’da kanunca böyle: Kiracılara daire kiralamak isteyenler konut ve eşya sigorta yaptırmayı zorlayamazlar. Kiracı konut ve eşya sigortayı isterse kabul edebilir. Zorlama yasak.
1. Ben o işyerinde çalışırsam günah olur mu? Çünkü patronum kiracılara eğer sigorta yaptırırsa daireleri kiralıyor. Yani zorluyor. Kanunca ama zorlayamaz.
2. Benim asıl işim daire sözleşmeleri hazırlamak. Ama o sözleşmelerde sigorta da bulunuyor. Sigorta bulunursa orada çalışmam caiz değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Problemin daire kiralamakla değil de kiralanan dairelerin ve eşyanın sigortalanması ile ilgili olduğu anlaşılıyor.

Tekafül sigortacılığı zaten caizdir.

Primli sigortayı ise caiz gören ve görmeyen alimler vardır (Yani caiz olmadığında ittifak yoktur). Ev sahibi kendi adına sigorta yaptırıyor, sonra bu sigortayı “kiracıya devrediyorsa; yani kiraladığı evi ve eşyayı, kiracı bedelini ödeyerek ev sahibinin şirketine sigortalatmış oluyorsa” bunda bir sakınca yoktur. Ayrıca şirketin tüzel kişiliği vardır, bu hukuki kişilik, kurucu ve ortakların özel kişiliğinden bağımsızdır.

Hasılı caiz görenlere dayanarak bu sözleşmeleri yazmanızda bir sakınca yoktur.