Paskalya tatili pazar ve fuarlarına gitmek caiz mi?

Soru Detayı

- Paskalya tatili ve Aralık ayının sonuna doğru açılan pazar ve fuarlara Müslüman olarak gitmek caiz mi?
- Bu soruya ufak bir açıklama getirmek gerekir belki. Almanya’da Paskalya tatili oluyor ve Aralık ayının sonunda şehirlerde genellikle pazarlar ve fuarlar açılıyor. Bir nevi bizim Ramazan ayında çarsılar nasıl canlanıyorsa onların da çarsıları aynı şekilde canlanıyor. Türlü stantlar oluyor, kestane, çerez, hediyelik eşyalar satılıyor vs. Yani pek dine ait bir manası da yok, daha çok kültürel ve ticari bir mesele diyebilir. Bu açıdan yani dini mana taşıma konusunda bizim ramazan ayına benzemiyor bu dediğim faaliyetler.
- Müslümanlar da o senlik ortamı tercih ediyor ve istifade etmek istiyor, bilhassa aileli olan kişiler.
- Ama biraz daha sert meşrepli olan kişiler ise buraya katılmanın haram olduğundan bahsediyor ve ana delil olarak "onlara benzememek" manasını öne sürüyorlar.
- Bilhassa Almanya’da yasayan Müslümanlar arasında bu kavgaya sebep olabiliyor.
- Sorunun cevabında bu noktalara da değinebilirseniz memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

O fuar ve pazarlara gitmenin, alışveriş yapmanın dini bakımdan onlara benzemekle bir alakası yoktur.