Almanya’da polis yardımcısı olarak çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Almanya’da yaşıyorum. Burada Polis yardımcısı olarak Çalışmak caiz mi?
- Memurluk değil bu iş. Sadece görevim yanlış park eden arabalara para cezası uygulamak. Bu yolda kazanılan para helal mi?
- Bir de çalışırken Müslüman olduğunu düşündüğüm kişilerin arabasına para cezası yazmasam bu kul hakkına girer mi?
- Adaletli mi davranmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu işte çalışmanız sakıncalı değildir.

Almanya kanunlarına göre ceza yazmanız gereken kim olursa olsun, cezayı yazmanız gerekir; aksi halde hukuka riayet etmemiş, vazifenizi yapmamış sayılırsınız ve aldığınız para helal olmaz.

Bk.
Bedaiu’s-senai, 1/189.
Muhezzeb, 15/7.
Fetava-i hindiyye, 4/449.